Monitorizare de presă

Căutare

Cuvânt cheie

Organ:

Tematica:



Numele cotidianului: Új Magyar Szó
Anul şi data apariţiei: 15.10.2008
Tematica: legea minorităţilor naţionale
Categoria articolului: editoriale
Autorul articolului: Szőcs Levente
Titlul articolului: „Kisebbségi nap” a parlamentben
Acces online: https://umsz.manna.ro/index.php?menu_id=2101&cikk=79388


A kisebbségekkel foglalkozik a képviselőház e heti napirendjének 34-36. pontja. A kisebbségek jogállásáról, a nekik folyósítandó kedvezményekről és a lojalitásukról szóló tervezetek kezdeményezői a Nagy-Románia Párt (PRM) jelenlegi vagy volt törvényhozói. Mindhárom javaslatot májusban – egy nap eltéréssel – elutasította a szenátus, a képviselőház szakbizottságai pedig szintén nem ajánlják elfogadásra ezeket a plénumnak.

Az első, tavaly decemberben benyújtott törvényjavaslat ki nem mondott, de annál nyilvánvalóbb célja a korábban előterjesztett kisebbségi törvénytervezet „helyettesítése”.

Erre utal a jogi és az emberi jogi bizottság közös jelentése is, amely leszögezi, hogy a nyolc PRM-s törvényhozó kezdeményezése „egészében véve redundáns”, viszont a kisszámú új elem átvihető az RMDSZ (hivatalosan a Tăriceanu-kormány) kezdeményezésébe. Ez az, aminek a Romániában élő kisebbségek valószínűleg nem örülnének.

Pozitív köntösben…

A nyíltan magyarellenes Nagy-Románia Párt javaslata egyfajta paródiája a kormányban 2005 közepén elfogadott, majd a szenátus által három hónappal később elutasított tervezetnek – úgy felépítésében, mint előírásaiban. Kimondja például, hogy létre kell hozni a kisebbségek tanácsát, amely nagyjából ugyanazt a célt szolgálná, mint az RMDSZ elképzelésében a kulturális autonómiatanács.

A PRM-s tervezet szerint a tanács a nemzeti közösségek identitásának megőrzését hivatott segíteni, ám hatásköre minden téren konzultatív. Ugyanakkor a tervezet a kisebbségek társulása kapcsán olyan szabályokat vezetne be, amelyek a törvény elfogadása esetén, három hónap alatt az RMDSZ felszámolásához vezetnének. Ezzel a PRM régi álma válna valóra, hiszen ugyanezzel a szándékkal korábban pert is indított a magyar érdekvédelmi szövetség ellen.

Ez volt az egyik ok, amiért a kormány negatívan véleményezte a dokumentumot. Akadt azonban számos más kifogás, noha a Törvényhozási Tanács például nem talált kivetnivalót a tervezetben. Ez utóbbi intézmény részéről azért is furcsa a kedvező elbírálás, mert a szakbizottságok említett véleményezése éppen olyan szempontok miatt negatív, amelyekre a Törvényhozási Tanácsnak kellene ügyelnie.

Amúgy a tervezet számos, első látásra kedvező előírást tartalmaz. Kimondja például, hogy a kisebbségekhez tartozó személyek anyanyelven tanulhatnak bármilyen szinten, kivéve a földrajzot és a történelmet, amelyeket az állam hivatalos nyelvén kellene oktatni az elemi iskolákban is. Ez a mai helyzethez képest is visszalépést jelentene.

A törvény ugyanakkor kötelezné az államot, hogy a kisebbségi diákok számára a hivatalos nyelv elsajátításához szükséges összes feltételt biztosítsa. Az államnyelv elsajátítása azonban nemcsak lehetséges, hanem valamennyi romániai polgár számára kötelező is lenne, akárcsak a román állammal szembeni lojalitás. Utóbbi kapcsán külön tervezet is született.

Lojalitást!

A második törvénytervezet, amelyet pár nap különbséggel terjesztett elő hat nagy-romániás képviselő és szenátor, az előzőnél is egyértelműbben és csaknem kizárólag az RMDSZ ellen irányul. A kezdeményezés címe: A kisebbségekhez tartozó állampolgárok lojalitása Románia és az egységes román nemzetállam iránt.

Az első cikkely az alkotmány hasonló paragrafusát ismétli meg szó szerint – „Románia egységes, oszthatatlan, független és szuverén nemzetállam” –, majd kimondja, hogy az alkotmány és a törvények betartása valamennyi állampolgárra vonatkozik, „beleértve a nemzeti kisebbségekhez tartozókat is”.

Ezután következik, hogy „az államhoz való hűség szent”. Eme előírás logikus következményeként a törvény előírná, hogy a kisebbségi szervezetek képviselői a jogszabály életbe lépését követő egy hónapon belül a parlament ünnepi ülésén esküdjenek hűséget az egységes nemzetállamnak. A gesztusnak pénzben kifejezhető ára is lenne, 10 ezer lej – ekkora összegű éves támogatásban részesülnének a „lojális szervezetek”.

Az eskü amúgy nem kötelező, de elutasítása azzal jár, hogy a szervezetet törvényen kívül helyezik, és ily módon az illető kisebbség képviselői nem vehetnek részt semmilyen fajta választáson.

Tessék elmenni!

A harmadik, legfrissebb tervezet középpontjában is a lojalitás áll. A szerző által „kedvezménytörvénynek” keresztelt javaslat értelmében az etnikai kisebbségek tagjai ezereurós támogatásra jogosultak az országhatár átlépésekor, az egyetlen feltétel az, hogy ne térjenek vissza.

Ebbéli elhatározásukat megerősítendő a román állam kárpótolná őket hátrahagyott ingatlanaikért a piaci árnak megfelelően, sőt a költöztetés költségeit is fedezné. Elfogadása esetén a jogszabály azokra vonatkozna, akik nem ismerik el az 1918. december elsejei „Nagy Egyesülést” és Románia nemzetállam területi egységét – őket segítené a törvény, hogy áttelepedhessenek az anyaországba.

A tervezetből, amely mindvégig megőrzi a pozitív megközelítés látszatát, nem derül ki, hogy a költözési kényszer vonatkozik-e például a tatárokra, vagy más, olyan kisebbségi etnikai közösségre, amelynek ma már nincs anyaországa.

  • Despre baza de date

Centrul de Documentare ISPMN a iniţiat un proiect de monitorizare a presei pe tematica reprezentării minorităţilor naţionale. În cadrul proiectului sunt monitorizate versiunile online ale mai multor cotidiane naţionale, atât în limba română cât şi în limba maghiară.

În munca de colectare a materialelor beneficiem de aportul unui grup de studenţi ai Universităţii Babeş-Bolyai, Facultatea de Sociologie şi Asistenţă Socială, fapt ce ne oferă posibilitatea unei dezvoltări continue a bazei noastre de date.

Proiectul de monitorizare a presei doreşte să ofere celor interesaţi, posibilitatea de utilizare a acestei baze de date  în viitoare analize.